uleva
Osobní konzultant – Praha
český
English
Úvodní stránka     O mně     Služby     Akce     Proč já     Reference     Články     Otázky a odpovědi     Kontakt

Děti a teenageři

 
Děti a teenageři

Děti jsou úžasné a zpravidla se s nimi velmi dobře spolupracuje. Jako každé pravidlo má i toto své výjimky. Nicméně lze říci, že hodně záleží také na rodičích a škole a na respektování individuality dítěte. I když je dítě normálně zdravé a přináší vám jako rodičům spoustu radostí, může vás někdy tak trochu dovádět k šílenství svou aktivitou, nekonečnou zvídavostí a vytrvalostí, když něco chce. A děti dokáží být někdy velmi, velmi vynalézavé v metodách, jak svého cíle přese všechno dosáhnout. Jak je vychovat, aniž bychom je „zlomili“? Problémy s dětmi?

Existuje samozřejmě celá škála problémů s dětmi. Od jejich neochoty se určité věci učit nebo je dělat, přes jejich snahu vám pomoci, která vás ale ve skutečnosti zdržuje, přes problémy s učením a kamarády. Kromě radostí jsou tady i obavy o jejich budoucnost, zdraví, chceme je uchránit drog, alkoholu a špatných kamarádů. Problémy s učením jsou samostatnou kapitolou. Další problémy mohou být velmi specifické, ale některé problémy se zhoršují způsobem našeho života. Děti potřebují lásku, náš čas a naši trpělivost a pomoc. Když chceme dítě něco naučit, nestačí mu to jen přikázat. Pokud máte jako rodiče pocit, že své dítě zvládáte jen s vypětím všech sil, nebo že stres a starosti převažují nad radostmi, pak je třeba se na situaci podívat. Je třeba zjistit, jestli je problém opravdu dítě a potřebuje v něčem pomoci, nebo je problém rodič a potřebuje pomoc on – nebo jestli potřebují pomoc oba.

Teenageři

Jedním ze způsobů, jak předejít pozdějším problémům, zejména v teenagerském věku, je od malička získávat důvěru svých dětí a nezradit ji. Když vám dítě bude od malička věřit, máte podstatně větší šanci, že ho dokážete mnoha problémů v životě ušetřit, protože nebude mít problém s vámi o nich mluvit. Existuje jedna velmi jednoduchá, úspěšná metoda, jak to udělat, a je vhodná i pro velmi vytížené rodiče. V případě zájmu si o ni můžete napsat, ráda vám ji zašlu.

Pokud máte doma teenagera a máte s ním problémy, je to o způsobu, jak s ním navázat komunikaci. Jak respektovat jeho osobnost a přitom ho nasměrovat a pomoci mu se na někeré věci podívat z jiného hlediska.

Poruchy chování

Dnes existuje spousta označení pro nejrůznější poruchy chování u dětí. Setkáváme se s hyperaktivitou, ADHD, ADD. V některých případech je situace skutečně složitější, ale bez uzardění si troufnu říct, že některé případy dětí označované za hyperaktivní jsou případy naprosto normálních dětí, které jsou šťastné, vitální a potřebují jen způsob, jak svou energii nasměrovat a tzv. vybít. Od zdravého dítěte lze těžko očekávat, že bude někde klidně a apaticky sedět a nebude „otravovat“. Uklidit dítě k počítači nebo televizi také není příliš funkční. Pokud je dítě aktivní, má energie na rozdávání, potřebuje aktivitu, kde může svou energii smysluplně zužitkovat. V případě nějaké vážnější poruchy v tomto směru je třeba se podívat na život dítěte jako celek a podle toho pro něj sestavit program, který mu pomůže.

Řešení poruch pozornosti

Trpí-li dítě poruchami pozornosti a těžko se soustředí, nevyřeší to zpravidla domlouvání ani léky. Existují jednoduchá cvičení a procesy, pomocí kterých se dá postupně dosáhnout toho, aby se dítě naučilo se svou pozorností pracovat a naučilo se soustředit. Mohou se je naučit i rodiče a s dítětem je dělat v čase, který je pro ně optimální a vyhovující. Hodně věcí se dá s dítětem dělat formou hry.

Dítě a nemoc

Když je dítě nemocné, nepotřebuje vaši lítost (více zde), ale určitě potřebuje vaši lásku a péči. Můžete se naučit jednoduché metody – asisty, které nenahrazují potřebnou lékařskou péči, ale mohou dítěti pomoci rychleji se zotavit. Když se dítě zraní, k rychlejšímu zotavení a rozladění mu může pomoci, když ho necháte, aby vám celou situaci několikrát vyprávělo. Když se ho budete jen se zájmem ptát a naslouchat mu, během krátké doby ho událost přestane zajímat a vrátí se ke svým aktivitám.

Manželské hádky

Když je dítě svědkem manželské hádky, samozřejmě ho to rozruší. Můžete mu jednoduše pomoci tím, že ho necháte bez jakéhokoli zasahování a hodnocení situaci třeba zahrát s panenkami nebo loutkami, nebo situaci namalovat. Když na něco dítě reaguje hněvem, pláčem nebo se něčeho bojí. Nutit dítě dělat nebo zvládat něco, na co má silnou negativní reakci, je bohužel způsob, jak ho zlomit a ztratit jeho důvěru. Pokud víme, na co dítě reaguje, je dobré to z jeho prostředí odstranit a zároveň zjistit a zvládnout příčinu takové reakce. Jakmile je příčina zvládnuta, lze danou věc do života dítěte zase bez problémů vrátit. S hledáním příčiny a jejím zvládnutí vám samozřejmě mohu pomoci.

Budoucnost dítěte

Mnoho rodičů vkládá do svých dětí své vlastní sny. Zejména nesplněné. Když například tatínek chtěl být skvělým fotbalistou, ale nedosáhl toho, může chtít, aby jeho sny naplnil jeho syn. Pomoci dítěti najít smysl života a vytvořit šťastnou budoucnost, je důležité. Je třeba dbát na to, aby rodiče respektovali přirozené schopnosti, talent, vlohy a přání svého dítěte. I kdyby to všehno bylo naprosto v rozporu s jejich vlastními sny, pokud mu pomohou rozvinout to, k čemu přirozeně inklinuje, budou mít šťastného dospělého syna nebo šťastnou dospělou dceru.

Děti a nástrahy dnešního světa

Dítě ani jeho rodiče to v dnešním světě nemají jednoduché. Na dítě číhá celá řada nástrah. Ať už jde o drogy, násilí, které se někdy nevyhýbá ani pohádkám, internet, nedostatek času, přetíženost rodičů, upadající školství, „ostatní děti to mají nebo dělají“. Rodiče jsou těmi, kdo potřebují vědět jak na to, aby své dítě před některými nástrahami života uchránili a na některé je připravili.


abgrenzung

Bezplatnou Konzultaci
... nebo vyplňte tento formulář
a nechte si e-mailem zaslat bezplatné zhodnocení a návrh řešení vaší situace:

Jméno:
E-mail:
Vaše situace:
 

abgrenzung

Kontaktujte mne a domluvte si bezplatnou konzultaci© Milena Bildová / Telefon (00420) 222 783 144 / Mobilní telefon: (00420) 604 328 800 / Adresa: Vamberská 263, 199 00 Praha 9