uleva
Osobní konzultant – Praha
český
English
Úvodní stránka     O mně     Služby     Akce     Proč já     Reference     Články     Otázky a odpovědi     Kontakt

Článek o tom, co je hlubinná terapie a v čem nám může pomoci

 

Hlubinná terapie

Pod pojmem hlubinná terapie se dnes skrývá mnoho rozmanitých technik. Setkala jsem se za dobu své praxe s nejrůznějšími historkami včetně toho, že terapeut klientovi říkal, co se stane v budoucnosti s jeho současným partnerem, až po to, kdy terapeut řekl klientovi, že když nevidí, co se v minulosti (dávné) stalo, tak mu nemůže pomoci. To neznamená, že vše je špatně. Je mnoho poctivých terapeutů, kteří svým klientům pomáhají nebo minimálně vyvíjejí maximální snahu jim pomoci.

V tomto článku bych vám ráda nastínila oč vlastně v hlubinné terapii jde. Zvolila jsem k tomu formu otázek a odpovědí, které vám mohou pomoci tuto terapii lépe pochopit.

O čem hlubinná terapie je a co by měla způsobit?

Už z názvu terapie vyplývá, že by měla mít léčebný účinek. Slovo terapie pochází z latinského therapia a to z řeckého therapeia, což znamená ošetřování. A proč hlubinná? Protože neřeší jen ty věci, které jsou snadno dosažitelné či zjevné. Ale řeší kořeny a příčiny toho, co zjevné je. Tzn., že hlubinná terapie řeší kořeny či zdroje problémů, které člověka trápí. A přináší mu díky tomu úlevu od mentálních či fyzických potíží.

Je terapeut tím, kdo zdroje mentálních či fyzických potíží klienta zná?

Jsou lidé, kteří mají velmi vyvinuté vnímání a dokáží vnímat i minulost člověka. Díky tomu mohou „vidět“ i příčiny jeho problémů. Ale těch je velmi málo. A i když člověku řeknou své hledisko, nemusí to přinést očekávané výsledky. Protože člověk sám se na ně nepodíval a neuvolnil negativní energii v nich ukrytou. Terapeut může díky svým zkušenostem a pohledu zvenku ve skutečnosti  odhadnout možné příčiny, ale nemůže je vědět se stoprocentní jistotou. A nikdy by je klientovi neměl říkat. Nejen proto, že mohou být mylné, ale také proto, že v danou chvíli nemusí být klientovi reálné a tudíž by mu tím nijak nepomohl. Skutečná práce terapeuta v hlubinné terapii proto spočívá  v tom, aby člověku pomohl do minulosti nahlédnout, pochopit ji a díky tomu se od jejího vlivu osvobodit. Není tady od toho, aby to jakkoli hodnotil. Ve skutečnosti na tom nic složitějšího není.

Mají naše současné potíže pouze jeden zdroj?

 

Někdy to tak může být. Ale v drtivé většině případů je v naší minulosti více událostí, které nakonec vedou k současné psychosomatické nemoci či jiným potížím v podobě fobií, obav, strachů, nejistot či nechtěných reakcí a emocí.  Proto k úplnému vyřešení obtíží zpravidla nestačí pouze jedno sezení, ale je potřeba série sezení, v nichž se postupně odhaluje více a více z minulosti, která k současné situaci vedla. Přitom s každým sezením se člověku může více a více ulevovat.

Má hlubinná terapie svá úskalí?

 

Určitě ano. V podstatě každý z nás má schopnost se na svou minulost podívat tím, že se do ní v mysli jednoduše „navrátí“. Ale tato schopnost může být nejrůznějšími způsoby zablokována a někdy je třeba napřed odstranit to, co tuto člověku jinak přirozenou schopnost omezuje. V rukou schopného terapeuta to lze zvládnout. Jen to někdy vyžaduje čas a proto i trpělivost. V dnešní době, kdy lidé hledají často rychlá a jednoduchá řešení, se proto někomu může tato cesta zdát zdlouhavá. Ale ve skutečnosti, i když se neřeší přímo daný problém, stav člověka se tak jako tak zlepšuje, protože i uvolňováním různých bloků ve vybavování se zároveň uvolňuje životní energie v minulosti zapouzdřená. Z hlediska terapeuta je zejména důležité každé sezení ukončit v okamžiku, kdy se člověk cítí dobře. Nikdy nekončit v bodě, kdy je ponořen v bolestivé minulosti.

Lze hlubinnou terapii použít k „testování“ toho, kým jsme v minulosti byli?

Dalo by se říci, že ano. Ale není to jejím účelem, a pokud má člověk jako jediný cíl to „ochutnat“ či vyzkoušet  jestli je to vůbec možné, nemusí dobře fungovat. Jejím cílem je poskytnout člověku úlevu. Naše mysl je nástroj velmi mocný, ale také citlivý. Pokud chceme její schopnost pomoci nám se zotavit využít k pouhým hrátkám, může se někdy zablokovat.

Musí mít člověk pro absolvování hlubinné terapie nějaké zvláštní předpoklady?

Kromě ochoty spolupracovat a své problémy skutečně vyřešit, nemusí. Je třeba jen vědět, že přístup je – a musí být – vždy individuální. A postup práce s člověkem musí vycházet z jeho současného stavu. Proto může jít u některého člověka terapie velmi rychle a u jiného trochu pomaleji. Ale není na místě se porovnávat. Každý člověk je individualita. A i při pomalejším postupu mohou být změny k lepšímu v životě člověka obrovské.  Doporučuje se pouze dostatek vitamínů, odpočinku a žádné léky proti bolesti či na uklidnění. Pokud člověk takové léky brát musí, je třeba s ním napřed pracovat jiným způsobem na tom, aby mohl léky přestat užívat a teprve následně přistoupit k hlubinné terapii. Léky na uklidnění a proti bolestem totiž schopnost návratu do minulosti blokují. Také by člověk neměl pít 24 hodin před sezením žádný alkohol.

V čem může hlubinná terapie pomoci?

V souhrnu a krátkosti navrací člověku energii, elán, vitalitu, chuť do života, zlepšuje emoční stav. Jinak bychom mohli vyjmenovat celou řadu potíží: klaustrofobie, strach z výšek, strach z lidí, alergie, strach z porodu, tréma, nejrůznější psychosomatické bolesti, může přinést rychlejší zotavení po operacích či nehodách, abych vyjmenovala alespoň některé.

V tomto článku jsem poskytla pouze lehký náhled na hlubinnou terapii. Sama se jí zabývám proto, že její léčebné účinky mohou být obrovské. Člověk se může zotavit z mnoha a mnoha problémů. A to nejen mentálních ale také psychosomatických. Poměrně rychle lze člověku pomoci od traumat z prožitých ztrát.  Chronické nemoci či dlouholeté fobie mohou znamenat více práce, ale i ty lze úspěšně odstranit a pomoci tak člověku zpět k plnohodnotnému životu.

Máte-li zájem dozvědět se víc o tom, jak terapie probíhá a co vám může přinést, neváhejte mě kontaktovat. Na vaše dotazy ráda odpovím.Autor: Milena Bildová


abgrenzung

Bezplatnou Konzultaci
... nebo vyplňte tento formulář
a nechte si e-mailem zaslat bezplatné zhodnocení a návrh řešení vaší situace:

Jméno:
E-mail:
Vaše situace:
 

abgrenzung

Kontaktujte mne a domluvte si bezplatnou konzultaci


© Milena Bildová / Telefon (00420) 222 783 144 / Mobilní telefon: (00420) 604 328 800 / Adresa: Vamberská 263, 199 00 Praha 9