uleva
Osobní konzultant – Praha
český
English
Úvodní stránka     O mně     Služby     Akce     Proč já     Reference     Články     Otázky a odpovědi     Kontakt

Manželství / Vztahy

 
Manželství / Vztahy

Dalo by se říci, že jednou ze základních pravd života je, že člověk nežije sám. A samozřejmě také známé Člověk je tvor společenský. A proto k našemu životu neodmyslitelně patří vztahy s ostatními. Rodinné, přátelské, společenské, s kolegy, manželské, partnerské… Vztahy s ostatními nás provází vlastně od narození až do smrti na každém kroku.

Manželství a rodina jsou stavebními kameny společnosti. Proto pro nás hrají v životě velmi důležitou roli. Když má člověk problémy v manželství nebo v rodině, často to ovlivňuje i jeho pracovní a osobní život.

Příčina problémů v manželství? Nelze říci, že existuje jedna jediná. Nicméně je několik základních věcí, které k problémům v manželství mohou vést, pokud je neznáme nebo s nimi nepracujeme.

Naprostým základem každého manželství je tvoření. Manželství je vlastně jako oheň, o který se musíme starat, aby nevyhasl. Stejně jako oheň, i manželství, které jeden nebo druhý z partnerů přestává tvořit, vyhasne.

Dalšími faktory jsou:

Vědět, jak si vybrat správného partnera.
Přestože zamilovanost a přitažlivost hrají důležitou roli, nejsou ve skutečnosti tím nejdůležitějším pro úspěšné a šťastné manželství. A s tím souvisí i častá otázka – „jak ho najít?“.

Komunikace. Když řeknu, že manželství, kde spolu partneři komunikují již jen o starosti a péči o děti a domácnost, umírá, zní to tvrdě. Ale bohužel je to pravda.

Zájem. Zkusili jste se někdy zeptat muže po několikaletém manželství, o čem sní jeho žena? Já ano. Často nastává rozpačité ticho. Abych nepůsobila jako klasicky zaujatá manželská poradkyně a nekřivdila mužům, totéž platí často i o ženách.

Sny, cíle a priority. Každý z partnerů má nějaké sny, zájmy a cíle. Je důležité je v partnerském vztahu sladit. Vstupovat do manželství s úvahou, že jeho nebo ji to přejde, může být určitý způsob sebevraždy. Když vstupujeme do manželství, obvykle chceme být šťastní a je pro nás důležité i štěstí našeho partnera. Proto je důležité o cílech a snech mluvit a dosáhnout souhlasů a harmonie pro oba partnery. Navíc, některá manželství ztroskotají právě na tomto základě, protože každý z manželů jde v životě naprosto jinou cestou. A přes veškerou vzájemnou úctu, respekt a často i lásku, se od sebe vzdálí natolik, že se nakonec rozcházejí. Je třeba si také uvědomit, že se v životě vyvíjíme. Nezůstáváme tou dvacetiletou dívenkou ani tím dvacetiletým klukem.

Čestnost a upřímnost. Nic nevytvoří mezi manželi větší propast, než to, že si něco tají. Zkuste se zamyslet. Když jste někomu něco zatajili, jak jste se potom vůči němu cítili? Nezačali jste náhodou být lehce kritičtí? Nezačali jste na něm hledat chyby, které by vám omluvily to, co jste se před ním snažili utajit?

Lze dát do pořádku rozpadající se manželství, například pomocí manželského poradenství? Obecně se dá říci, že pokud manželství bylo na počátku dobré, lze ho zase do pořádku dát. Samozřejmě každá situace je jedinečná a naprosto individuální a záleží na obou partnerech.

Ale jak už jsem se zmínila, vztahy nás provázejí celý život a nejsou to jen vztahy partnerské. Potřebujeme vycházet s kolegy na pracovišti, se zaměstnanci nebo naopak se svými šéfy. Tvoříme si bezpočet přátelských vazeb. Důležité jsou také vztahy rodičů s dětmi a v celé rodině. Musíme se naučit vycházet s tchýní, s lidmi, které bychom si možná za přátele sami nezvolili, ale kteří přesto do našeho života vstoupili a jsou jeho součástí. Je pravda, že s někým budete mít v životě bližší vztahy a s někým formálnější. A je to naprosto přirozené. Člověk, který se snaží zavděčit všem, zpravidla ztrácí sám sebe. Jak tedy udržet dobré vztahy bez hádek a problémů, které nás pak trápí? Dá se říci, že to, co platí pro manželství, ve velké míře platí pro všechny ostatní vztahy. Schopnost dopřát druhému, aby byl takový, jaký je, může způsobit zázraky. Zájem a schopnost porozumět druhému jsou tím, co nám může pomoci, když děti dělají něco, před čím je třeba je ochránit, když máme s rodiči rozdílný pohled na svět, najít si cestu ke kolegovi nebo šéfovi, který nám od pohledu nesedí atd.

I tady samozřejmě platí, že každá situace je jedinečná a je třeba najít, co přesně ve vztahu problém způsobuje, a s tím potom pracovat.


abgrenzung

Bezplatnou Konzultaci
... nebo vyplňte tento formulář
a nechte si e-mailem zaslat bezplatné zhodnocení a návrh řešení vaší situace:

Jméno:
E-mail:
Vaše situace:
 

abgrenzung

Kontaktujte mne a domluvte si bezplatnou konzultaci© Milena Bildová / Telefon (00420) 222 783 144 / Mobilní telefon: (00420) 604 328 800 / Adresa: Vamberská 263, 199 00 Praha 9