uleva
Osobní konzultant – Praha
český
English
Úvodní stránka     O mně     Služby     Akce     Proč já     Reference     Články     Otázky a odpovědi     Kontakt

Jak na revoltu teenagerů a dětí?

Jak na revoltu teenagerů a dětí?


Chceme své děti vidět šťastné a úspěšné. Ale s jejich výchovou to není vždy jednoduché. Přijde čas, kdy se nám nemusí vůbec dařit přimět je ke spolupráci, bez ohledu na to, co pro to děláme. A nemusí se to zdaleka týkat jen období puberty. Řekneme jim, že mají něco dělat, a ony dělají pravý opak. Nedodržují to, na čem jsme se s nimi dohodli. Co s tím?

Předem upozorňuji, že tento článek (a rada, kterou obsahuje) bude znít poněkud neuvěřitelně, bude se vymykat obvyklým způsobům zvládání a nic, kromě vlastní zkušenosti, vás nepřesvědčí o tom, že by to tak mohlo fungovat. Takže pokud jste připraveni na jiné hledisko, pojďme na to.

V principu jde o to, použít sílu (protest), která jde proti vám, ve svůj vlastní prospěch (a nejlépe ve prospěch všech zúčastěných). Naprosto lidsky a jednoduše by se dalo říct: „získejte ho na svou stranu a přimějte ho ke spolupráci“. Ale jak na to?

L. R. Hubbard uvádí v jedné ze svých přednášek následující příklad, který pro vás může být zajímavý a který můžete použít na své děti a na svůj vlastní život:
„Co uděláte s revolucionářem? Kdybyste byli vládou a byli ze všech stran sužováni bouřlivými revolucionáři, jak byste je zvládli?…

Zjistili byste, kdo jsou, a jejich přesnou polohu, a vydali byste veřejné prohlášení v tom smyslu, že velmi usilujete o to, abyste se s nimi mohli zkontaktovat, protože mohou mít nějaké nápady a mohou být nápomocní. A potom byste jim vysvětlili své problémy a požádali byste je, aby se na ně podívali, aby se podívali na vaši situaci a podívali se na to, jak by jejich myšlenky mohly podpořit obecné blaho celé skupiny. A jakmile byste dostali jejich nápady a měli je teď s jasným pohledem na to, čemu čelíte, vzali byste nějakou oblast působení a dali jim ji na starost. A kdyby management nebo vláda vždy udělaly tohle, nebyla by na planetě Zemi nikdy žádná revoluce.
Vidíte, jak by to mohlo fungovat?“

Jak byste to mohli použít? Máte v rodině nějaké protestující teenagery? Mají vaše děti do jakékoli míry v nepořádku výměnu (tzn., že od vás hodně dostávají a sami moc nepřispívají, nepomáhají doma, vše berou jako samozřejmost atp.)? Posaďte se s nimi a důkladně jim vysvětlete svou situaci s rodinou - udržování rovnováhy příjmů a výdajů, abyste mohli žít, udržování čisté domácnosti, udržování všech dětí na škole, vlastní vzdělávání atd. Plně vyjasněte, čemu čelíte, a bedlivě naslouchejte jakýmkoli nápadům, které mohou mít, aby vám pomohly situaci zvládnout. Potom, jak zmiňoval L. Ron Hubbard, vezměte nějakou oblast a dejte jim ji na starost. Jak pohodové, jednoduché a efektivní! Základem je neříkat jim, co mají dělat, ale získat jejich hlediska a nápady a potom jim dát za tu oblast zodpovědnost.

Sami určitě víte, že to, pro co jste se rozhodli sami, jste dělali s radostí a to, do čeho jste byli nějakým způsobem dotlačeni, jste nedělali ani s radostí, ani dobře.

Abyste viděli, co to může způsobit, je nejlepší to vyzkoušet. A lze to použít nejen na děti a teenagery, na řešení problémů s pubertou, ale také na jiné rodinné příslušníky; můžete tímto způsobem dosáhnout vzájemné podpory partnerů v manželství, můžete proměnit protestující zaměstnance ve skvělé spolupracovníky. Pokud jste majitelem či šéfem firmy, můžete udělat malý průzkum. Kolik z vašich zaměstnanců ví, co všechno děláte, co stojí za tím, že mají práci? A jste opravdu přesvědčeni, že to nepotřebují vědět? A znáte vy jejich úvahy, myšlenky a nápady k tomu, jak by se celé fungování vaší firmy dalo zefektivnit a rozvíjet?


Citát je ze souboru přednášek L. Rona Hubbarda První milník a je chráněn autorskými právy.
 

Autor: Milena Bildová


abgrenzung

Bezplatnou Konzultaci
... nebo vyplňte tento formulář
a nechte si e-mailem zaslat bezplatné zhodnocení a návrh řešení vaší situace:

Jméno:
E-mail:
Vaše situace:
 

abgrenzung

Kontaktujte mne a domluvte si bezplatnou konzultaci


© Milena Bildová / Telefon (00420) 222 783 144 / Mobilní telefon: (00420) 604 328 800 / Adresa: Vamberská 263, 199 00 Praha 9